Özellikli Hizmetler
04 Ocak 2022

Hastanemiz Psikiyatri Dal Hastanesi Olduğundan Acil Polikliniğimiz 24 Saat Hizmet Vermektedir.

YOĞUN BAKIM
Hastanemizde 1. Basamak 6 Yataklı Genel Yoğun Bakım Ünitesi Mevcuttur.


TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZLERİMİZ

  ÇUKUROVA T.R.S.M.

ADRES: Yüzüncü Yıl Mh. 85301 Sk. No.3 (Oğuzhan Ortaokulu Yan Tarafı) ÇUKUROVA / ADANA

SANTRAL: 0322 269 07 93 - 0322 269 03 45; CEP: 0543 239 04 76

SARIÇAM T.R.S.M.

ADRES:Gültepe mah. 636. Sok. Ömer Kanaatbilen İlkokulu yanı SARIÇAM /ADANA

SANTRAL:0322 341 34 30  Dahili:7490 -7492 CEP:0543 239 04 77


     Ağır Ruhsal Bozukluk nedeniyle hastalarımızda meydana gelen yeti kaybına bağlı ortaya çıkması olası sorunların önüne geçmek ve bu hastalarımızın tekrar topluma kazandırılmasını sağlamaktır. Hasta yakınlarının tedavi sürecine katılmaları,t oplumsal ön yargıların önüne geçilmesi ve hastaların toplumun bir ferdi olarak kendisine yetebilen üretken bireyler olmalarını sağlamak hedefimizdir.

     Merkezlerimizde psikiyatri uzmanı, psikolog, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, ergoterapist ve Halk Eğitime bağlı usta öğreticiler görev almaktadır. Merkezimizde hastalarımıza eğitimli personel tarafından grup terapileri yapılmaktadır. Destek terapilerinde hastalık ve tedavisi gerekli tüm bilgiler hastalara aktarılmaktadır. Aynı eğitimler haftada bir(1) gün olmak üzere hasta yakınlarına da verilmekte ve hastalıkları ile baş etme sürecinde ailelerde sisteme dahil edilerek tedavi sürecine katkı sağlanmaktadır. Ayrıca hasta ve yakınları ile bireysel terapiler yapılmaktadır.

     Merkezimizde, Halk Eğitim Merkezi İş-Uğraş Usta Öğreticileri tarafından bir takım iş-uğraş terapilerimiz bulunmaktadır. Bu tür hastalarımızın üretimden gittikçe uzaklaşmaları önemli bir sorundur ve çok iyi bilinmektedir ki ortaya somut bir ürün koyabilmek toplumla iletişiminde önemli bir adımdır. Son derece yaratıcı olabilen hastalarımıza değişik konularda iş-uğraş terapileri uygulanmakta hastalar üretime teşvik edilmektedir. Bu amaçlı hastalarımız el sanatları, bahçe ve sera işleri aşçılık, müzik, resim ve spor gibi konularda eğitim almaktadırlar. Beden eğitimi öğreticisi yardımı ile de spora ve harekete teşvik edilmektedirler. Merkezimize kayıtlı hasta ve hasta yakınlarımıza merkezimizde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından sağlık güvencesi, özlük  hakları, sosyal hakları konularında bilgi verilmektedir. Hasta ve yakınlarının bu konudaki sorunları konuşulmakta; bu konuda yardımcı adımlar atılmaktadır. Hastalarımızın bu hizmetten yararlanabilmesi için sağlık sigortasının bulunması gerekmektedir. Çukurova, Karaisalı  ve Pozantı ilçelerinde ikamet eden hastalarımız için Çukurova Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Sarıçam ilçesinde ikamet eden hastalarımız için Sarıçam Toplum Ruh Sağlığı Merkezi bulunmaktadır.


HASTA VE YAKINLARINDAN

   Toplum Ruh Sağlığının ona ve bize Şizofreni Hastalığını anlamamızda yardımcı olduğunu düşünmekteyiz. Hastamız Merkeze gelerek belli bir düzen içerisinde sorumluluk almayı kendine ve çevresine daha duyarlı olmayı, yardımda bulunmayı ve el becerisini geliştirmeyi öğrenmiştir. Ayrıca orda bulunmak, oraya gidip vakit geçirmekten son derece mutlu olmaktadır. Bizlerde Merkezinizin hastamıza kattıklarını evde, dışarıda ve her yerde görmekte ve mutlu olmaktayız. Bize Şizofreni Hastalığını unutmayı yada kötü bir şeymiş gibi yok saymayı, saklamayı değil de  öncelikle hastalığı kabullenip nasıl davranmamız  gerektiğini hepimize gösteren Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde çalışanlarına ailece teşekkür ederiz. S.S – M.S

   Ben bu merkeze gelmeden önce hiç dışarı çıkmıyordum. Sürekli odamda zaman geçiriyordum. Şimdi ise burada arkadaşlarım var. Çeşitli uğraşlara katılıyorum. Daha önce sürekli sesler duyuyordum, sanki içimden biri beni sıkıyor gibi geliyordu. Şimdi ise bunlar çok azaldı ve ben bunlarla mücadele etmeyi öğrendim. Artık hastalığımdan kaynakladığını biliyorum.Doktorum çok iyi, beni anlıyor buradan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. M.T.

   Ben buraya gelmeden önce günlerce, haftalarca, aylarca hep evde otururdum. Dışarı hiç çıkmazdım, 22 yıl resmen karanlık bir dünya’daydım. Şimdi ise çok şükür sabah 07.:00’da kalkıp merkeze gidiyorum. Uğraşlara ve terapilere katılıyorum bütün merkez kadrosuna hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. C.T

   Oğlum 7 yıldır hasta. Çok zor günler yaşadık, hastalığı ile ilgili hiç bilgimiz yoktu, babası onunla hiç ilgilenmezdi. Yaptığı en ufak yanlışa kızardı ve bu durum beni çok üzerdi. Oğlumun hastalığında ben çok yalnızdım ve çok çaresizdim. Oğlum bu merkezinizle ile ilgili bilgiler edinmiş ve kaydını yaptırmıştı. Bütün gününü orada geçirmişti. Eve gelip bana anlattığında çok sevindim, artık yalnız olmadığımı anlamıştım. Oğlum buraya gelmeye başladıktan sonra çok iyi oldu. Eskiden bütün gün evde uyur ve hiçbir şey yapmak istemezdi, ama şimdi sabahtan hazırlanıp Merkezinize gelip uğraşlara ve terapilere katılıyor ve en önemlisi de haftada bir gün yapılan aile eğitimleri ile hastalık hakkında eğitim sahibi olduk. Babası ona artık kızmıyor  böylece evde sıkıntı yaşanmıyor. Evimizdeki huzuru ve oğlumun iyileşmesini merkezinize borçluyum orada görevli olan çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Sizleri çok seviyoruz. G.M

    Ben bu merkeze gelmeden önce  kendimi suçlu gibi hissediyordum. Hayatımın hiçbir anlamı yoktu. Sıkıntılıydım, mutsuzdum ve işsizdim. Hep odama kapanıp ailemle hiç konuşmazdım. Konuşmayı beceremezdim. İnsanlar tarafından önemsenmiyordum sanki.  Buraya gelmeye başladıktan sonra çok değiştim. Yavaş yavaş kendimi iyi hissetmeye başladım. Buradaki herkes bana çok yakın davrandı ve ilgilendiler. Hastalığımdan dolayı evdeki herkes bana kızıyordu. Hastalığımı anlamıyorlardı. Elimde olmadan yaptığım hatalardan dolayı ailem bana kızıyordu. Aile eğitimlerinde annem öncelikle benim hasta olduğumu anladı. Bana nasıl davranması gerektiğini öğrendi.  Burası bize faydalı olacak her şeyi düşünmüş. Buraya çok ihtiyacımız vardı. Merkezinize çok teşekkür ediyorum. M.K.


ÇEMATEM POLİKLİNİĞİ


   18 yaş altı çocukların çeşitli aktivitelerle madde bağımlılığından kurtulmalarına yardımcı olup tedavi sonrası da desteğin sürdüğü merkezde çalışan uzmanlar, aileleri çocukların davranışlarındaki değişiklikleri gözlemlemeleri ve dikkatli olmaları konusunda uyarmalarını sağlamak.AMATEM POLİKLİNİĞİ


     Polikliniğimiz 09.00-16:00 arasında hizmet vermektedir. Alkol ve madde bağımlılarının ilk başvurdukları, ayaktan tedavilerinin yapıldığı Gönüllü ve Denetimli Serbestlik muayene esasına dayanan bir hizmet anlayışına sahiptir. Bu esaslara dayanarak muayeneleri gerçekleştirmektedir. Alkol ile madde bağımlısı olan kişilerin tedavi görmesini sağlamak ve aynı zamanda bu tür bağımlılıkların önlenmesine yardımcı olmaktır. Birçok ilde, okulda konferanslar ve broşürler ile bireyleri bilinçlendirme çabaları yine Amatem tarafından yürütülmektedir.  Bireyin madde bağımlılığından kurtulmak istemesi sağlıklı sonuçlar elde etmesinde en önemli faktördür. 

  

SİGARA BIRAKTIRMA POLİKLİNİĞİ


     Sigarayla mücadelenin bir ayağını toplumu bilinçlendirmek ve özellikle gençlerin sigaraya başlamalarını önlemek oluştururken diğer ayağını ise sigara içenlere bu alışkanlıklarını bıraktırmak oluşturmaktadır. 

    Sigaranın bıraktırılması birçok hastalığın azaltmasının yanında özellikle sigaraya başlama potansiyeli yüksek olan gençler için de çevredeki model sayısını azaltmaktadır. Topluma sigaranın kötü bir şey olduğu ve bırakılması gerektiği mesajını vermektedir.

    Ayrıca sigara poliklinikleri sigara mücadelesinin de odak noktaları, simgeleri olmaktadır. Sigara bırakma poliklinikler sigara bağımlılığının tedavisi için en kolay ve etkili yol olarak gösterilmektedir. Sigara bıraktırma işleminin özelleşmiş sigara bırakma polikliniklerinde, hastanın yakından izlenerek, iyi motive edilerek ve psikiyatrik destek ile yapılması başarı olasılığını arttırmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyenlerin öncelikle özelleşmiş sigara bırakma polikliniklerine başvurmalarının daha etkili olduğunun bilimsel kanıta dayalı olduğu gösterilmiştir.

 

 

ANESTEZİLİ E.K.T. BİRİMİ (POLİKLİNİĞİ)


     Polikliniğimiz 09:00-12:00 arasında hizmet vermektedir. 

    Elektrokonvülslf Tedavi (EKT) belli psikiyatrik rahatsızlıklar İçin güvenli ve etkili bir tıbbi tedavidir. EKT tedavisine aynı zamanda “beyine elektrik uyarımı”, “elektroşok tedavisi” veya “şok tedavisi” de denilmektedir. EKT 1938’den beri bir çok psikiyatrik bozukluğun tedavisi için kullanılmaktadır. O zamandan bu zamanlara kadar bu teknik, etkinliğini artırmak ve yan etkilerini azaltmak üzerine geliştirilmiştir. EKT uygulanacak hastanın önce gerekli birtakım kan tahlilleri yapılır, kalp grafisi, beyin elektrosu ve MR çekilir. Anestezi almasında ve EKT uygulanmasında sakınca olup olmadığı Dahiliye, Anestezi ve Nöroloji uzmanları tarafından değerlendirilir.