T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adana İl Sağlık Müdürlüğü Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Adana İl Sağlık Müdürlüğü Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sağlıkta Şiddete Hayır

Güncelleme Tarihi: 05/03/2018


IMG-20180304-WA0008.jpg
Kozan ilçesinde cumartesi gecesi acil çağrıya giden 112 ambulans şoförü ve sağlık çalışanı kendilerini çağıran alkollü şahıslarca bıçak çekilerek darp edilmiştir. Olay öğrenildikten sonra çalışanlarımızın tedavileri ivedi yapılmış, idari ve adli işlemler başlatılmış, emniyet müdürlüğünce ve adli makamlarca gerekli iş ve işlemler başlatılmış, kaçan failler yakalanmıştır.
 
Sebep ne olursa olsun şifa veren ellere uzanan şiddet son bulsun, ona kalkan eller kırılsın.
 
Sağlık çalışanlarının şiddet olaylarıyla sık karşılaşmasıyla birlikte, sağlık hizmetlerinde şiddet günümüzde gittikçe artan bir önem kazanmakta ve sağlık personelleri şiddet açısından risk altında bulunmaktadır. Onlar kendi sorunlarını bir kenara koyarak bir an önce hastaya, yaralıya müdahale etmek için olağanüstü çaba sarf ederken, yaşam ile ölüm arasında yaşama uzanan ellere saldırmak NEDEN, NİYE…
 
Kendimizi bir an sorgulayalım, ne yaptık, niye böyle oluyor? Kim bunlar, bizim yetiştirdiğimiz çocuklarımız olabilir mi? Şiddete karşı öncelikle toplumca kınanan, esefle karşılanan ve tepki konulan hoş görülmediği bir ortamın oluşturulması gereklidir. Herkes tarafından “Emeğe saygı, sağlıkta şiddete sıfır tolerans” yaklaşımının savunulduğu her ortamda vurgulanmalıdır.
 
Şu kesinlikle bilinmelidir ki biz sağlık çalışanlarını bu kendini bilmezlerin davranışları, içimizdeki hizmet aşkına zarar vermeyecek daha da artıracaktır. Hizmet etmek kutsal mesleğimizin bir parçasıdır.
 
Hiç bir suç cezasız kalmayacak, kanunlar çerçevesinde gerekenler ilgili makamlarca ivedi olarak yapılacaktır. Ancak bizler sizlerin yanında, sizlerle huzurla çalışmak, sizlere daha fazla yardımcı olmak için 24 saat gece gündüz demeden çalışır iken bizlerin de bir kızınız, oğlunuz, anneniz, babanınız olduğumuzu unutmamanızı istiyoruz.
 
Hep birlikte sağlıkta şiddete hayır diyelim, sesimizi herkes duysun, tepkimiz tepkiniz olsun, sesimizi herkes duysun.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.